JAVA hry byly takovým přemostěním mezi dobou, kdy byly telefony jen na volání, a dobou, kdy máme telefony prakticky na všechno. Pro mladší generaci: jednalo se o malé soubory do cca 500 kilobajtů, které ses snažil nacpat do mobilu s celkovou pamětí kolem deseti megabajtů, což už dnes není ani ekvivalent jednoho TikTok videa.
Na začátku milénia to byl zároveň obří byznys. V té době se jedna taková hra do mobilu prodávala za 99 korun, ty prémiové hry stály i 150 korun. Objednávaly se přes časopisy pomocí SMS kódů. Většinou se daly najít na konci všech tehdejších časopisů a novin. Existovaly dokonce i časopisy, které se věnovaly recenzím těchto her. Takže sis koupil časopis za 50 korun, hru za stovku a ještě jsi platil za přenos dat. Hraní tak někdy vyšlo i na tři stovky. Tři stovky v roce 2003 byly něco jiného než dnes. Rodiče měli samozřejmě velkou radost, když jsi jako dítě takhle koupil nějakou hru s létajícím dráčkem, a pak ještě další a další. Na paušálech to byla pěkná pálka.
Samozřejmě, v té době existovalo nespočet warez komunit, které se věnovaly pirátským kopiím. V roce 2003 byl snad nejvyhledávanější dotaz na Google „Java hry zdarma“. Bylo toho plné Uložto, eDisk, a pokud jsi měl blog na estránkách, jedním ze způsobů, jak získat návštěvníky, bylo psát o JAVA hrách nebo je dokonce nabízet.
Darkest Fear 2006
Zkusím se vrátit o skoro dvacet let zpět a napsat něco málo o hře Darkest Fear, kterou považuji za jednu z nejlepších JAVA her všech dob. Graficky to nebylo nic moc a mechaniky byly vcelku primitivní, ale hra měla skvělý, temný a poutavý příběh. Jak už z názvu vyplývá, šlo hlavně o to vyhýbat se tmě.
Většina hry se odehrává v nemocnici městečka Grim Oak. Hlavní náplní je pokusit se tuto nemocnici co nejvíce prosvětlit a bojovat s přízraky skrytými v temnotě.
Byla to specifická doba. Každý, kdo měl nějakou hru, ji ukázal ostatním. O přestávkách jsme si je posílali přes infraport, později přes Bluetooth. Nebo jsme je přenášeli tak, že jsme si se spolužákem vyměnili SD paměťovky.